System Zarządzania Energią

W ramach realizacji projektów dofinansowanych z UE na budynkach zostały zamontowane stacje pogodowe monitorujące aktualne warunki pogodowe. Dane przesyłane ze stacji mają na celu wspomaganie właścicieli mieszkań w racjonalnym gospodarowaniu energią cieplną w okresie grzewczym.

Retków
Weather Underground PWS IGRBOCIC2
Chocianów
Weather Underground PWS ICHOCIAN2
Lubin
Weather Underground PWS ILUBIN12

SYSTEM ZARZĄDZANIA ENERGIĄ jest rozwojowy, w związku z tym w okresie niegrzewczym stacje mogą być wyłączone na czas prac serwisowych.

JAK OSZCZĘDZAĆ CIEPŁO?

Koszty ogrzewania stanowią istotną pozycję w kosztach eksploatacji każdego mieszkania. Dlatego warto efektywnie gospodarować ciepłem – wykorzystywać je racjonalnie, a tym samym obniżyć wydatki na ogrzewanie. Podstawowa zasada to obserwacja pogody i zdrowy rozsądek. Za każdym razem należy dobierać odpowiedni poziom ogrzewania, adekwatny do temperatury na zewnątrz. Pamiętaj, że przegrzewanie pomieszczeń sprzyja osłabieniu koncentracji i złemu samopoczuciu.

Zasady Racjonalnego Ogrzewania

Chcesz dowiedzieć się, jak racjonalnie korzystać z ciepła i przy tym płacić mniej za komfort, którego oczekujesz? Poniżej kilka cennych wskazówek. To proste i naprawdę się opłaca!

  • Nie zasłaniaj kaloryfera
    Odsłonięty kaloryfer zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Dlatego urządzając mieszkanie, unikaj zastawiania grzejników meblami i zasłaniania ich grubymi zasłonami. Jeżeli robisz tak, bo nie odpowiada Ci estetyka kaloryfera, pomyśl o wymianie grzejnika na dekoracyjny. Zdziwisz się ile na rynku jest różnych wzorów tego urządzenia.
  • Stosuj ekrany zagrzejnikowe
    Zastosowanie ekranów to tradycyjny sposób na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Ekran najlepiej zamontuj na ścianie za kaloryferem. Odbija on do wnętrza pomieszczenia ciepło, które dotychczas pochłaniała zimna ściana za grzejnikiem. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet 5 proc. ciepła.
  • Korzystaj ze sprawnych grzejników
    Żeliwne, niesprawne kaloryfery możesz zastąpić nowszymi, estetycznymi modelami. Jeśli jednak korzystasz ze starych grzejników, upewnij się, czy nie są one pokryte grubą warstwą farby. Pamiętaj też, że grzejniki powinny być regularnie odpowietrzane i czyszczone, aby działały poprawnie.
  • Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu
    Dopasuj temperaturę do swoich preferencji. Zazwyczaj możesz to robić, bo kaloryfer wyposażony jest tzw. głowice termostatyczną. Zaoszczędzisz i poczujesz się lepiej. Różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur, aby dobrze Ci służyły. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, nawet 18°C - większość z nas śpi wtedy lepiej (chyba, że masz małe dzieci, to podwyższ temperaturę o 2 stopnie). W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21°C, a w łazience powinna być najwyższa 24°C. Wychodząc z domu również zmniejszaj temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało Cię więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury przez cały czas. Każda głowica termostatyczna posiada kilka ustawień oznaczonych kolejnymi cyframi. Ich wybór pozwala na dostosowanie temperatury w pomieszczeniach do żądania użytkowników, ale też i do funkcji pomieszczeń. W zależności od producenta i modelu, kolejne ustawienia mogą się różnić (najlepiej sprawdzić na zamontowanej głowicy nazwę producenta i sprawdzić informacje na jego stronie internetowej.
    Przykładowa głowica ma następujące tryby pracy:
    • Pierwsze ustawienie prawie zawsze oznaczone jest gwiazdką (śnieżynką). Mogłoby się wydawać, że oznacza całkowite wyłączenie ogrzewania i zamknięcie zaworu. Tymczasem jest inaczej — to ustawienie oznacza zabezpieczenie przed zamarzaniem. Głowica przy tym ustawieniu będzie regulować pracą grzejnika tak, by temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 5°C.
    • Kolejne ustawienie "1" jest odpowiednie dla klatki schodowej i wiatrołapu, z temperaturą (11°C)
    • Kolejne ustawienie "2" jest odpowiednie dla korytarza, pokoju do uprawiania hobby (np. pracowni) (16°C)
    • Kolejne ustawienie "3" jest odpowiednie dla pokoju mieszkalnego i jadalni (21°C)
    • Kolejne ustawienie "4". jest odpowiednie dla łazienki (26°C)
    • Kolejne ustawienie "5" jest odpowiednie dla basenu (30°C)
    Pomiędzy poszczególnymi punktami umieszczone są kropki lub kreski ułatwiające wybór temperatury pośredniej, np. nocnego obniżenia temperatury do 14°C.

    W budynkach wyposażonych w tzw. pogodynkę temperatura wody w instalacji c.o. jest dodatkowo dostosowywana do temperatury panującej na zewnątrz budynku a więc w przypadku wysokich temperatur na zewnątrz grzejnik może pozostawać tylko letni. Jeżeli nie chcesz cały czas myśleć o przykręcania i odkręcania tradycyjnych termostatów przygrzejnikowych, zainwestuj w inteligentne termostaty, gdzie łatwo zaprogramujesz oczekiwane temperatury o różnych porach dnia.

  • Nie wychładzaj pomieszczeń
    Nie przesadzaj z obniżaniem temperatury, bo może się to okazać oszczędnością pozorną. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń i problemów z zagrzybieniem ścian – szczególnie, jeżeli wilgotność w twoim mieszkaniu jest podwyższona (na przykład na skutek dużej ilości kwiatów, akwarium itp.). Poza tym nasi sąsiedzi, chcąc utrzymać u siebie odpowiedni komfort cieplny, będą zmuszeni do większego zużycia ciepła, co wpłynie na podwyższenie kosztów ogrzewania budynku, w którym i ty mieszkasz.
  • Wietrz intensywnie i krótko
    Wietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery zanim zaczniesz wpuszczać do domu świeże powietrze. Nie zapomnij też po 3-5 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju. Opuść pomieszczenie na czas wietrzenia, w czasie wietrzenia zamknij drzwi do wietrzonego pokoju. Po zakończeniu wietrzenia należy odczekać parę minut a następnie przywrócić poprzednie ustawienie zaworu termostatycznego. Wyżej wskazany sposób wietrzenia zapewni pełną wymianę powietrza i jednocześnie zapobiegnie utracie ciepła "zmagazynowanego" w ścianach pokoju i w meblach (zatem do ponownego ogrzania mieszkania potrzebne będzie mniej energii).
  • Unikaj suszenia odzieży na grzejnikach
    Czy zdarza Ci się suszyć ubrania na kaloryferze? Zrezygnuj z tego, szczególne, jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na większe rachunki.
  • Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych
    Oszczędzaj nie tylko w swoim mieszkaniu. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła z budynku oraz zwiększają jego pobór. Warto zainteresować się pomieszczeniami wspólnymi, ponieważ za ich ogrzanie płacą wszyscy lokatorzy.
  • Wymień okna na nowoczesne
    To kosztowne, ale często niezbędne, jeżeli chcesz płacić mniej. Stare okna są przeważnie nieszczelne i ucieka przez nie ciepło. Po ich wymianie na nowe odczujesz, że w mieszkaniu jest dużo cieplej. Pamiętaj także, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Słońce w naturalny sposób ogrzeje Twoje mieszkanie. Z kolei w nocy zasłoń rolety i zasłony, żeby lepiej zaizolować okna i zapobiec wychładzaniu pomieszczenia.
  • Oszczędzaj ciepłą wodę
    Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień krany na jednouchwytowe, z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody. W ten sposób nie będziesz tracić wody na dopasowywanie temperatury i ciśnienia. Zamontuj także perlatory, które zmniejszają jej zużycie. Zmień też swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. Pamiętaj też, aby zakręcać wodę podczas mycia zębów lub golenia. Na marnuj wody.
  • Obniżaj temperaturę, gdy jej nie potrzebujesz
    Wychodząc z mieszkania obniż temperaturę w pomieszczeniach. Gdy kładziesz się spać, możesz także obniżyć temperaturę w pokojach, których nie używasz. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Niskie temperatury utrzymywane przez długi czas przyczyniają się do powstawania grzybów i pleśni, które mogą być przyczyną alergii.
  • INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z WENTYLACJI

    Czym jest wentylacja naturalna?

    Najprościej mówiąc to proces wymiany zanieczyszczonego powietrza na świeże. Świeże powietrze dostaje się do mieszkania przez okna, przepływa przez pozostałe pomieszczenia. Zanieczyszczone powietrze odprowadzane jest na zewnątrz kratkami wentylacyjnymi i kanałami w ścianach budynku.

    Stare okna są nieszczelne i świeże powietrze napływa do mieszkania w nadmiarze. Wymiana okien na nowe zdecydowanie redukuje ilość napływającego powietrza, a więc ogranicza funkcjonowanie wentylacji naturalnej. Brak wymiany powietrza powoduje nagromadzenie tlenku węgla, dwutlenku węgla, zapachów kuchennych. Duża wilgotność powietrza sprzyja powstawaniu pleśni i zagrzybienia ścian.

    Jak sobie pomóc?

    1. Montować okna z wbudowanymi nawiewnikami.
    2. Zapewnij odpowiedni napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. W przypadku bardzo szczelnej stolarki okiennej okna powinny być wyposażone w specjalne nawiewniki. W przypadku braku nawiewników ona powinny być rozszczelnione z zachowaniem rozsądku. Wietrzyć pomieszczenia krótko i intensywnie zgodnie z zasadami racjonalnego ogrzewania.
    3. Jesienią i wiosną, kiedy w pomieszczeniach jest chłodno, istnieje wyższe ryzyko rozwoju pleśni. Chłodne pomieszczenia powinno się częściej wietrzyć. Przy szeroko otwartych oknach przez kilka minut ucieknie tylko nieznaczna ilość ciepła z pomieszczenia. Już po kilku minutach po zamknięciu okna temperatura wraca do normy. Trzeba pamiętać o tym, że stosowanie tynku, płyt gipsowych czy farb nasączonych środkami przeciw osadzaniu się wilgoci nie zastąpi wietrzenia.
    4. Szafy i kanapy i inne meble należy ustawiać w odległości kilku(nastu) centymetrów od wyziębionej ściany zewnętrznej, aby zapewnić przepływ powietrza. Nie powinno się ustawiać mebli w kątach pokoju, a półki zawieszać na ścianę montując jednocześnie dystansowniki.
    5. Nie wolno likwidować ani zasłaniać kratek wywiewnych. Należy zadbać o kratki wywiewne. Są one umieszczone wysoko pod sufitem. Ich czystość, czyli drożność, warunkuje wymianę powietrza w pomieszczeniach. Muszą więc być utrzymane w czystości, aby wentylacja była właściwa.
    6. Zapewnij możliwość swobodnego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Drzwi nie mogą być szczelne. Między ich dolną krawędzią a poziomem podłogi powinna być szczelina umożliwiająca przepływ powietrza. Obowiązkowe są otwory w dolnych partiach drzwi do pomieszczeń takich jak WC, łazienka. Otworów tych nie można zasłaniać.
    7. Do poszczególnych pionów wentylacyjnych, a w zasadzie otworów wywiewnych, mogą być podłączone tylko pomieszczenia o takim samym sposobie użytkowania, tj. kuchnie, łazienki itp.
    8. Niedogrzewanie mieszkań powodujące ograniczenie krążenia powietrza. Całkowite zamykanie dopływu ciepła do grzejnika to pozorna oszczędność – konsekwencją mogą być znaczne koszty walki z pleśnią czy grzybem.
    9. Zabronione jest stosowanie wentylatorów wyciągowych na kratkach wentylacyjnych w kuchni, łazience, WC i innych pomieszczeniach z gazowym ogrzewaczem wody, ponieważ blokują one naturalny przepływ powietrza przez kratkę.
    10. Ważne jest regularne odkurzanie wszystkich pomieszczeń, również za meblami i w kątach.
    11. Kwiatki trzeba podlewać z umiarem, wymienić ziemię pokrytą grzybami.

    Źródła opracowania:

    1. Stowarzyszenie Polska Wentylacja
    2. Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych
    3. Rozporządzenie Ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) w sprawie warunków technicznym jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania (Dz. U. nr 75 poz. 609 z 2002 r, z późniejszymi zmianami)